Obstajata dva kolikor toliko produktivna možna razpleta politične krize, je za TV Slovenija dejal premier Janez Janša. Prvi je, da se slovenska strankarska scena vendarle dogovori za dokončanje nekih stvari, nato pa še, kdaj bi bil primeren čas za predčasne volitve. Drugi pa je, da tisti, ki pravijo, da vlada nima večine, sestavijo drugo.
Kot je dejal, je bil prvi delni poskus dogovora slovenske strankarske scene nazadnje pri predsedniku republike. Dodal je, da predčasne volitve bodo, SDS pa da je del teh dogodkov predvidela že decembra lani in s tem nima nobenih problemov.
Druga možnost je sestava druge vlade prek konstruktivne nezaupnice. A po besedah Janše je problem tistih, ki pravijo, da ta vlada nima večine, v tem, da nimajo programa.
Kdo ima večino?
"Če trdiš, da vlada nima več večine, potem jo imaš sam. Treba je sestaviti alternativo, vložiti konstruktivno nezaupnico in ob tem predstaviti nek program. Ampak sedaj je minilo že mesec in pol. Na plan so prišla različna imena potencialnih mandatarjev, pa niti ene same točke programa," je opozoril.
"Kar sedaj delajo, je le poskus zrušiti to vlado, priti za vsako ceno na oblast. Mislijo, da se bo potem lahko enostavno nadaljevalo podeljevanje slabih kreditov, dokapitalizacije bank, itd. - kot da je ta vreča brez dna, ampak ni brez dna, smo že na dnu," je dodal. Predlog interpelacije proti ministru pa je v situaciji, ko vlada tako ali tako izgublja večino v DZ, ocenil kot "pobalinsko dejanje".
Če bi sledil pozivu predsednika DL Gregorja Viranta in v januarju odstopil, bi dobili vlado brez pooblastil. Ta vlada pa se ne bi mogla pogajati niti s Hrvaško, niti predlagati ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe, niti nadaljevati dela pri vzpostavljanju slabe banke, niti se ne bi mogli uspešno pogajati za evropska sredstva, je nanizal.
Vlada ima polna pooblastila, pravi Janša
Glede kadrovanja pravi, da ima vlada polna pooblastila. Po njegovih besedah pa kadrovskih odločitev na sejah vlade ni nič več, kot jih je bilo prej. Kot je poudaril, je vsakemu, ki prevzame tako težko breme, kot je vodenje vlade, še posebno, če je to v kriznih časih, v interesu, da na odgovorna mesta pridejo sposobni ljudje.
"Tako ali tako je v tej državi samo še ta vlada, ki se ukvarja z reševanjem problemov, vsi ostali se ukvarjajo z iskanjem mesij ali mandatarjev in jim je prav malo mar, da so zato ogrožene plače, pokojnine, število zaposlenih v gospodarstvu, javnem sektorju in nenazadnje usoda države," je še ugotavljal.
Predsednik DeSUS in zunanji minister Karl Erjavec, ki bo odstopil v petek, je po Janševih besedah želel časovnico glede pogajanj s Hrvaško približati kongresu DeSUS, na katerem bodo volili novega predsednika, da bi imel več možnosti za izvolitev. "Ves ta medijski pomp, čeprav smo mu naročili, naj ga ne dela v času, ko še ni rešitve, je bil podrejen eni sami želji - biti izvoljen za predsednika DeSUS", je dodal premier.
Erjavec lobiral za veleposlanika
Po Janševih besedah naj bi Erjavec na svojo izvolitev želel vplivati prek imenovanja enega veleposlanika. Erjavec naj bi za enega sedanjega veleposlanika, ki mu je potekel mandat, predlagal, naj se ga imenuje na drugo veleposlaniško mesto, saj da je oče tega veleposlanika pomemben funkcionar v DeSUS "in bo to pomagalo pri bitki za predsedniško mesto v DeSUS".
Sicer pa je premier ravnanje Erjavca, ki je ustavil postopek imenovanja 17 veleposlanikov, označil za "popolnoma neodgovorno", saj so nekatera diplomatska predstavništva, na primer v Berlinu, brez veleposlanikov že mesece.
Po napovedanem odstopu Erjavca se bo postopek imenovanja veleposlanikov nadaljeval, je napovedal, in sicer v okviru objavljenih razpisov, prijav in možnosti, ki jih daje zakon. Predsednik vlade je tudi povedal, da še ne ve, kdo bo prevzel zunanje ministrstvo po Erjavčevem odstopu, je pa dejal, da je "na zunanjem ministrstvu veliko sposobnih ljudi, ki so sposobni in pripravljeni nadaljevati delo, tako da tukaj ne bo nobenih zastojev".
Glede pogajanj o rešitvi vprašanja nekdanje Ljubljanske banke je Janša dejal, da imata obe državi časovnico, ki je popolnoma jasna. "Ta pogajanja je treba uspešno zaključiti pravočasno, da je še dovolj časa za ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe," je poudaril.
S hrvaškim kolegom Zoranom Milanovićem se bo 10. marca srečal, "če bomo do takrat prišli teksta, okrog katerega bo smiselno organizirati ta sestanek". Janša sicer verjame, da je to možno. Kot je dejal, s hrvaškim premierom o tem vprašanju nista govorila samo enkrat. "Velikokrat sva govorila o tem, vendar tega nisva obešala na veliki zvon. Me veseli, da je Milanović tukaj 100-odstotno ohranil kredibilnost teh kontaktov," je dejal.
Janša je še povedal, da je zabeležko s srečanja zunanjih ministrov Erjavca in Vesne Pusić na Otočcu, na katerem naj bi našla rešitev za vprašanje LB, dobil šele čez nekaj dni. "Prej sem dobil zabeležko s hrvaške strani. Ko sva se z Milanovićem dobila v Bruslju, jaz nisem imel niti pisnega predloga, ki ga je dal Erjavec, niti zabeležke s tistega sestanka," je dejal.
Dokaže lahko vsak evro svojega premoženja
Glede poročila komisije za preprečevanje korupcije (KPK) je zagotovil, da lahko dokaže vsak evro svojega premoženja. "Če je treba zaradi teh zamud in napačne številke, ker je bila navedena cena starega avtomobila, zamenjati predsednika vlade in tvegati vse posledice za državo zato, potem naj kar izvolijo," je dodal.
Glede zaposlitve hčerke v družbi Plinovodi in s tem povezanega poročila protikorupcijske komisije pa je dejal, da je o tem že pred tremi meseci pisal Dnevnik in "bi bilo veliko presenečenje, če bi se odločitev KPK razlikovala od stališča uredništva ljubljanskega Dnevnika oz. časopisa Petana".
Sicer pa so mu zdaj že kakšni 30 let, kot je dejal, vedno poskušali nekaj podtakniti, poročilo KPK pa je le ena od teh stvari v nizu. "Lahko bi pojasnjeval sto let, ampak to seveda Klemenčiča in Praprotnika, ki sta bila s strani Türka postavljena na to mesto zato, da se ukvarjata z mano, to ne bi zadovoljilo," je še dejal.
Levica po njegovem mnenju že tradicionalno dokazuje, da nima pozitivnega programa, da uspeva v boju za oblast, pa vedno ustvarja nekega sovražnika. "Ne združuje ljudi okrog tega, kar bi bilo potrebno narediti za to državo, ampak skuša združevati svoje sile na podlagi nasprotovanja", meni Janša.
Več iz rubrike Politika:
Janševa hči: Plinovodi zanikajo korupcijo