Skupina Gen-I je lani ustvarila 1,5 milijarde evrov prihodkov, kar je 52,5 odstotka več kot leta 2011. Leto 2012 je skupina sklenila z 8,2 milijona evrov čistega dobička, kar je manj od predhodnega leta, a nad načrti. Gen-I bo sicer s 1. marcem po napovedih predsednika uprave družbe Roberta Goloba podražil električno energijo.
Kot je včeraj pojasnil Golob, v zadnjih štirih letih niso spreminjali cene elektrike. Po njegovih besedah bodo elektriko podražili, ker je Eles decembra "bistveno zvišal stroške za uvoz električne energije v Slovenijo".
Tega stroška - ta predstavlja približno 13 ali 14 odstotkov celotne cene - ne zmorejo nositi sami, zato bodo ceno električne energije z marcem v povprečju zvišali za 8,8 odstotka; pri povprečnem gospodinjstvu to predstavlja to 1,20 evra.
V Elesu pa so v sporočilu za javnost izpostavili, da je takšna izjava laž in zavajanje. "V kolikor bi Robert Golob poznal sistem avkcij za dodeljevanje čezmejnih kapacitet, ne bi okrivil Elesa za zvišanje cen električne energije. Eles namreč za to ni odgovoren. Višino avkcije licitirajo trgovci z električno energijo," so poudarili v Elesu in dodali, da je bolj zanimivo, zakaj Gen-I razmeroma poceni električne energije ne prodaja z normalno maržo, temveč po cenah, v katerih običajno prišteje tudi referenčne stroške na avkcijah.
Da je temu tako, so ugotavljali tudi ko je družba Talum, v 80-odstotni lasti Elesa, iskala ponudbe trgovcev z električno energijo in kjer je bil Gen-I praviloma najdražji.
Cene na avkcijah oblikujejo trgovci z električno energijo in ne Eles, poudarjajo v družbi. Eles se trudi, da bi uspeli doseči čim višje t.i. čezmejne prenosne zmogljivosti, kar mu je tako na avtrijsko-slovenski kot slovensko-italijanski meji tudi uspelo. "Če pa trgovci z električno energijo kalkulirajo razliko v ceni na nemško-avstrijskem trgu, kjer je cena električne energije zelo nizka, in italijanskem trgu, kjer je cena zelo visoka, in temu primerno ponujajo visoke cene na avkcijah, pa naj to prizna Robert Golob," je Eles še izpostavil v sporočilu.
Enake cene do prihodnjega decembra
Golob sicer zagotavlja, da bodo kljub podražitvi še vedno najcenejši ponudnik elektrike - v povprečju bodo od ostalih ponudnikov za več kot 10 odstotkov cenejši. Gen-I ima trenutno nekaj več kot 82.000 gospodinjskih odjemalcev. "Ostajamo najcenejši. Hkrati dajemo zavezo, da bomo to ceno držali najmanj do 31. decembra 2014," je poudaril in pojasnil, da cena ni fiksirana, temveč navzgor omejena. Ceno bodo znižali, če se bo uvozni strošek iz Avstrije znižal - po njegovi oceni bi se ta strošek sicer lahko zmanjšal.
Gen-I se je ta teden predstavil tudi širši finančni javnosti. Družba bo namreč z namenom finančnega prestrukturiranja poslovanja izdala komercialne zapise - gre za enoletno obveznico, zaenkrat si obetajo 30 milijonov evrov, obrestna mera pa še ni določena.
Z uspešno izdajo bodo po Golobovih pojasnilih pri bankah sprostili posojila, da bodo lahko za to razliko povečali obseg garancijskega potenciala. Z izdajo obveznic bodo prišli do sekundarnega finančnega trga, ustvarili pa si bodo tudi likvidnostno rezervo.
Golob je sicer leto 2012 ocenil kot "zelo zanimivo in pestro leto", tudi zaradi zaostrenih razmer na trgih na področju trgovanja z električno energijo; gre za vremenske razmere in protekcionistične ukrepe posameznih držav, tudi članic EU.
Prodajo v tujini - ta predstavlja okoli 20 odstotkov prodajnega portfelja - so podvojili, tudi v Sloveniji je bilo leto uspešno. Gen-I je namreč uspel povečati tržni delež pri elektriki, ki je zdaj skoraj 25-odstoten, uspešno so vstopili tudi na trg z zemeljskim plinom. Družba Gen-I je poslovala nad vsemi pričakovanji, čisti dobiček presega 16 milijonov evrov, je dodal.
Gen-I nadaljuje s širitvijo poslovanja tako na področju trgovanja v tujini, tako pri maloprodaji kot veleprodaji. Pri maloprodaji je omenil krepitev v Avstriji, na Hrvaškem, v Srbiji, Makedoniji in Turčiji.
Pri veleprodaji elektrike bodo bodo letos postavili infrastrukturo za trgovanje na vzhodnem krilu - Slovaška, Češka in Poljska - in zahodnem - Francija in Švica.
Golob se je dotaknil tudi današnjega srečanja, ki so ga na Bledu pripravili za svoje poslovne odjemalce - v tem segmentu ima družba 60-odstotni tržni delež. Najbolj vroča tema je bila, kako pravično in smiselno porazdeliti breme iz naslova financiranja obnovljivih virov energije. "Nobene potrebe ni, da ima kdorkoli v javnem delu elektrogospodarstva sredstva, ki jih ne more uporabiti, po drugi strani pa v času največje krize uničujemo konkurenčnost industrije," je izpostavil.
Na Bledu so se dogovorili, da bodo do konca februarja pripravili alternativni model pobiranja prispevka, ki bo sledil praksam zahodnoevropskih držav, in ga poslali vladi, da gre v spremembo tega modela, je še dejal Golob.
Sorodne vsebine:
Bo vlada preprečila nenadzorovano dviganje cen komunalnih storitev?