Nekdanji direktor koprske kmetijske zadruge Agraria Bojan Frančeškin zavrača vse očitke glede negospodarnega ravnanja in netransparentnosti vodenja podjetja. Zaradi posega v čast in dobro ime bo vložil odškodninske tožbe proti posameznikom v zadrugi v višini nad 20.000 evrov in kazenske ovadbe zaradi opustitve dejanja dobrega gospodarja in povzročitve gospodarske škode.
Frančeškin napoveduje odškodninske tožbe in kazenske ovadbe
Frančeškinu je zaradi neodgovornega in negospodarnega ravnanja v ponedeljek prenehalo delovno razmerje direktorja zadruge, pri čemer je bil na tem položaju od 1. marca lani. Med drugim mu očitajo zlorabo položaja, prekomerno porabo sredstev pri urejanju trgovine v Marezigah ter povzročitev okrog 1,5 milijona evrov dolga, nezakonito in negospodarno ravnanje z zemljišči v Dekanih in oddajo kmetijskih zemljišč.
Frančeškin je na današnji novinarski konferenci zavrnil vse očitke kot neutemeljene. "Zaradi posega v čast in dobro ime bom vložil odškodninske tožbe proti posameznikom v zadrugi v višini nad 20.000 evrov. Znesek bo šel v dobrodelne namene. Vložil bom tudi kazenske ovadbe zaradi opustitve dejanja dobrega gospodarja in povzročitve gospodarske škode proti tistim posameznikom, ki kot člani upravnega in nadzornega odbora niso opravili svojega dela in s tem zadrugi povzročili gospodarsko škodo," je pojasnil in dodal, da bo, čim prejme sklep o prenehanju delovnega razmerja, reagiral tudi nanj.
Zavrnil je vse očitke glede netransparentnega in negospodarnega ravnanja. Kot pravi Frančeškin, je letno poročilo pregledala revizijska hiša, potrdila pa sta ga upravni in nadzorni odbor ter občni zbor zadruge. Prav tako naj bi, tako Frančeškin, nadzorni in upravni organ potrdila očitana prevrednotenja v letni bilanci.
Glede očitanega povečanega dolga do dobaviteljev v višini 1,5 milijona evrov je dejal, da je bil v juliju 2011 ta dolg visok 678.000 evrov, pri čemer je imela Agraria štiri trgovine. V sredini maja letos pa je bil dolg 1,25 milijona evrov, pri čemer ni bilo zahtev za avansno plačilo ali izvršbo, Agraria pa je imela osem trgovin in novo poslovno enoto Maribor, je še pojasnil. "Očitno je nato dolg narasel na 1,5 milijona evrov, kar kaže na sedanji problem likvidnosti in solventnosti oziroma na sedanje upravljanje predsednice zadruge in upravnega odbora Jožice Bolčič," je dejal Frančeškin.
Iz informativnega izkaza poslovnega izida za prvo polletje letošnjega leta je po njegovih besedah razvidno, da so čisti prihodki od prodaje blaga in materiala glede na lani (4,8 milijona evrov) narasli za 11 odstotkov, torej na 5,4 milijona evrov. Čisti dobiček pa je, kot pravi, znašal 152.497 evrov v primerjavi z izgubo 5.415 evrov v lanskem letu. "Iz tega sledi, da je v prvem polletju zadruga poslovala dobro," je še dejal Frančeškin.
Glede zemljišč v Dekanih je pojasnil, da minulih deset let zakupnik zemljišč ni plačeval najemnine, zato naj bi Frančeškin skladno z zakonodajo in kot dober gospodar površine oddal v najem drugemu. Da dejanje ni sporno, naj bi potrdila tudi pravna služba.
Glede očitkov, da je zadruga v najem oddajala lastna kmetijska zemljišča, je povedal, da gre za gradbene parcele in da je bil tovrstni najem več kot smotrna poteza vodstva Agrarie. Glede prenove prodajnih centrov pa je pojasnil, da so pripravili obširno investicijsko dokumentacijo, ki naj bi jo pregledal tudi osrednji investitor, Sklad za regionalni razvoj. "Markežič in Bolčič sta naročila tudi izvedensko mnenje, na seji upravnega odbora pa mi teh poročil niso želeli izročiti. Po informacijah, ki jih imam, sta oba izvedenca navedla, da težko podata objektivno oceno, ker nimata celotne dokumentacije," je sklenil Frančeškin.