Filmofilova recenzija filma Argo

Film

V slovenskih kinodvoranah se v tem obdobju predvaja film 'Argo', ki je v film preoblikovana (ne več) tajna misija reševanja šestih ameriških državljanov iz Irana, ko je v iranskem glavnem mestu, Teheranu, prišlo do protestov in padca režima v začetku osemdesetih let.

Režiser: Ben Affleck.

Igrajo: Ben Affleck, Bryan Cranston in John Goodman.

Zgodba

'Argo' (2012) prikazuje mednarodni incident v Teheranu, leta 1979, ko gruča ljudi zasede ameriško ambasado in ugrabi vse prisotne v stavbi. V kaosu šestim Američanom uspe zbežati in se skriti v bivališču kanadskega ambasadorja. CIA in kanadska vlada združita moči, da bi rešili prebegle (in naposled iskane) Američane. Zanje postane odgovoren Tony Mendez (Ben Affleck), ki vzpostavi idejo iskanja lokacij za snemanje filma v Teheranu kot izgovor za potovanje v Iran in poskus reševanja skrivajočih se posameznikov.

Affleck vedno boljši

Ben Affleck ('The Town', 'Good Will Hunting') se je ponovno izkazal kot režiser in dokazal, da obvlada upravljanje kamere in plasiranje zgodbe znotraj filma. Ponudil nam je solidno (kriminalno) dramo/politični triler in, četudi se ne dogaja v njegovem rodnem Bostonu, je uspel prenesti njegove 'ulične' čustvene inserte v film, za katerega bi prepričljivo zatrdili, da jih ne bi potreboval. Affleck nežno skozi zgodbo (ne)namerno meša napetost s komičnostjo. Slednjo (in posledično mešanico) doseže ravno z dvema izjemnima igralcema, ki sta John Goodman ('The Big Lebowski', 'Flight') in Alan Arkin ('Little Miss Sunshine', 'Stand Up Guys'), ki odigrata vlogi producentov izmišljenega filma, s katerim uspejo rešiti ubežnike. Režiser pa se je tudi dobro odrezal v glavni vlogi, saj je moral predstaviti frustriranega človeka, ki je v svojem čustvenem precepu usmerjal preostanek volje v pomoč ostalim.

Nadpovprečno?

Zgodbi lepo sledimo, kljub preskakovanju med scenami v ZDA in Iranu. Resnost dogodka nas konstantno opominja na delikatno situacijo, v katero so se glavni liki znašli, in posledično postavi napetost v stanje vseprisotnosti, ki udarja po naši vesti. Film je nadpovprečen zaradi zgodbe, igralske zasedbe, dobrega režiranja, ideje uspešnega reševanja nedolžnih, napetosti … Vendar pa v določenih trenutkih izgublja ravno omenjeni status, ker želi s prej navedenimi dejstvi skorajda izsiliti nadpovprečnost. Ne bom niti pričel debate okoli poveličevanja ameriškega junaštva in nedolžnosti, predvsem v navezavi s katero koli državo z Bližnjega Vzhoda (ki ni Izrael).

 

'Argo' je kvaliteten film in napet/a drama/politični triler, ki ne bo razočarala gledalca. Bo pa v določenem trenutku (vsaj pri določenih osebah) prišel dvom o resničnosti zgodbe in se bo (morda) pojavilo vprašanje, kdo je dejansko krivec za nastalo situacijo.

Deli novico: