Evropska komisija bdi nad reševanjem Cimosa

Koper

Država je pred približno letom dni odobrila poroštva za najetje novega, 35-milijonskega posojila s strani koprskega Cimosa. Svež denar je bil zgolj predpogoj, da se položaj družbe začne reševati, saj so banke zahtevale tudi odprodajo premoženja in prestrukturiranje podjetja, da bi pristali na reprogram kreditov. Sedaj je vse skupaj pod drobnogled vzela tudi Evropska komisija. 

Ta bo ugotavljala, ali je pomoč države za prestrukturiranje podjetja skladna s pravili, ki jih glede državne pomoči podjetjem določa Evropska unija, poročajo Finance. V prvem planu bo preverjanje možnosti, ali bo podjetje zmožno poslovati samostojno brez državnega denarja, potem ko bodo zahtevani ukrepi sprejeti.

Zapleti v Cimosu, našem največjem proizvajalcem avtomobilskih komponent, so bili že tako veliki, da je družbi grozila nelikvidnost, skeptično so na sodelovanje gledali tudi tuji partnerji, torej nekatere največje avtomobilske znamke, ki so glavni odjemalci Cimosa. Čeprav so v družbi ves čas zatrjevali, da jim gredo stranke na roko, tudi s skrajšanimi plačilnimi roki, so se v Nemčiji začeli spraševati, ali je smotrno dodeliti nestabilnemu podjetju večje projekte. V avtomobilski industriji se vse dela na dolgi rok. Če podjetje tako dobi naročilo, to pomeni “poroko” za 25 let. Tri leta traja razvoj, sedem let proizvodnja in še naknadnih petnajst let zagotavljanje rezervnih delov.

Država je sicer novembra soglašala z načrtom za prestrukturiranje, ki je predvideval, da se 35 milijonov terjatev, ki jih ima do koprske družbe, pretvori v osnovni kapital Cimosa. S tem naj bi pripomogla k Cimosovi dolgoročni sposobnosti preživetja in izboljšati njegovo likvidnost.

Glavni pomisleki, ki prihajajo iz Bruslja, gredo predvsem v smeri lastnikov, zanima jih, ali ti prispevajo dovolj k reševanju podjetja. Pri tem se tudi poraja vprašanje dolgoročne sposobnosti preživetja s strani Cimosa in vpliv na konkurenco, glede na to da Cimos sedaj vleče vozi iz blata z državnim denarjem.

Cimos sicer naročila ima, ima tudi dober razvoj in proizvodnjo, ima pa tudi veliko finančno breme, to so dolgovi. Ti znašajo okrog 400 milijonov evrov, družba jih v določenem trenutku enostavno ni uspela več servisirati. Čeprav so nekatere že pristale na reprogram, bo najbrž več jasnega po skupščini, ki bo konec tega meseca. Banke se bodo odločale o tem, ali bodo del terjatev pretvorile v kapital družbe in tako vstopil v lastniško strukturo, sicer se lahko velikan potopi.

Deli novico:

@Pepič |  17 .04. 2014 ob  09: 30
-1
A ti veš kaj dela na Cimosu Horvatič? Naj ti povem, da NE sodeluje pri nobenih odločitvah in NIMA veze s pomembnimi funkcijami. Vem, ker sem na Cimosu zaposlen :)
mišič |  16 .04. 2014 ob  15: 03
skočio sam ja na drugi brod!
Pepič |  16 .04. 2014 ob  08: 57
Čim je prišel Horvatič v CIMOS, je bilo jasno, da bo CIMOS propadu. Tam kamor stari udbovec Horvatič stopi, trava več ne raste!
mah |  16 .04. 2014 ob  08: 55
Nobenega komentarja
Neverjetno, a o holobih se pa se komentarjev.

Zakaj se ne oglasi nekdo ki pozna zadevo od blizu in pove zakaj se namensko unicuje cimos in kdo bo odgovarjal za stecaj podjetja??
Spaček |  16 .04. 2014 ob  08: 54
Bo vse to Horvatič rešil. Zato so ga lepo zaposlii, na vrhunsko službo, tik pred stečajem, ko številnim pridnim delavcem dajajo odpovedi. Tako to dela partija in vi še ne verjemite, da je tako.