DZ je danes sprejel novelo zakona o zaščiti živali, potrebno predvsem zaradi uskladitve z evropsko direktivo glede zaščite živali, ki se uporabljajo v znanstvene namene. Novela, ki bistveno zaostruje poskuse na živalih, temelji na načelih odgovornega lastništva in humanega ravnanja z živalmi.
DZ sprejel novelo zakona o zaščiti živali
Novela obsega spremembe na področju poskusov na živalih, zakola, spreminja definicijo nevarnega psa, izboljšuje se zajem podatkov za vodenje centralnega registra psov.
Z novelo zakona o zaščiti živali se bo po besedah državnega sekretarja na ministrstvu za kmetijstvo in okolje Branka Ravnika oblikuje nova raven zaščite živali na več področjih, predvsem v reji, poskusih in pri zakolu. Poleg tega se krepi odgovornost lastnikov živali, je dopoldne ob obravnavi predloga povzel državni sekretar.
Novela zakona določa bolj restriktivne ukrepe pri laboratorijskih poskusih na živalih. Po novem bo treba za vsako dejanje, ki se opravi na živalih oz. na živalskem tkivu, pridobiti predhodno soglasje posebne etične komisije.
Kljub pritiskom nekaterih verskih skupnosti bo zakol živali brez predhodnega omamljanja po novem prepovedan, s čimer bo slovenska ureditev tega področja strožja kot pa v EU. Žival bo dovoljeno zaklati le tako, da je usmrčena z ustreznim predhodnim omamljanjem. To po mnenju muslimanske in judovske skupnosti preprečuje možnost udejanjanja verske svobode, zato so nekateri v današnji razpravi opozarjali nda možnost zahteve za ustavno presojo zakona.
Prepovedana je reja in vzgoja zgolj zaradi kožuhov
Na predlog nevladnih organizacij so v zakon zapisali prepoved reje in lov živali zgolj zaradi pridobivanja kožuhov. Vendar pa po Ravnikovih zagotovilih to ne bo imelo vpliva niti na rejo kuncev zaradi mesa, niti na tekstilno, oblačilno in usnjarsko predelovalno industrijo. Če bodo na ministrstvu ugotovili, da prinaša negativne ekonomske učinke, pa se bodo ustrezno odzvali. V Sloveniji je sicer prijavljena ena tovrstna reja s 100 živalmi.
Za nevarnega bo po novem veljal tudi napadalen pes in tisti, ki ogroža okolico zaradi svoje neobvladljivosti, medtem ko po zdajšnji ureditvi velja za takšnega šele pes, ki je ugriznil človeka ali žival. Skrbnik živali pomeni osebo, ki odgovarja za žival in ni nujno njen lastnik.
Občinski redarji bodo v primeru odkritega prekrška na javni površini dobili pristojnost ustreznega ukrepanja. Poleg tega se bo izboljšal zajem podatkov za vodenje centralnega registra psov - obvezen bo vnos podatka o izvoru psa, s čimer se želi preprečiti nezakonit promet z živalmi.
Po novem bodo prepovedani tudi cirkusi in podobne prireditve, v katerih nastopajo prostoživeče živali.
Več iz rubrike Politika:
"Hrvaška je dosegla svoj cilj"