DZ danes o predlogu za ustavno presojo referenduma o slabi banki

DZ bo danes na izredni seji odločal o predlogu koalicijskih poslanskih skupin, naj DZ zahteva presojo ustavnosti posledic, ki bi nastale z odložitvijo uveljavitve ali zavrnitvijo zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank na referendumu. Prepričani so, da je ustanovitev t.i. slabe banke učinkovita rešitev, v kar pa opozicija dvomi.

V koaliciji so v obrazložitvi zahteve za izredno sejo DZ zapisali, da je cilj zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank, ki predvideva ustanovitev t.i. slabe banke, sprejetje pravne podlage za odpravo kreditnega krča in sprostitev pogojev za izkoriščanje potencialov slovenskega gospodarstva.

Predlagatelji so tudi prepričani, da je sedanja zakonska ureditev protiustavna, ker ne omogoča reševanja nastalega stanja v bančnem sistemu. To je vzrok za padanje bonitetnih ocen države, posledično pa je zaradi omejenih možnosti najemanja posojil ogroženo financiranje iz javnih financ.

Predlog koalicijskih poslancev je z večino glasov v četrtek podprl tudi odbor DZ za finance in monetarno politiko.

Finančni minister Janez Šušteršič je opozoril, da bodo tri največje banke v Sloveniji v roku meseca dni zelo verjetno potrebovale dodaten kapital. Če imeli zakon, ki bi omogočal prenos slabih terjatev, bi lahko po njegovih besedah pridobili nekaj časa in zmanjšali potrebe po dokapitalizaciji. Država po njegovem mnenju ni več v položaju, da bi lahko banke dokapitalizirala.

Za referendum o zakonu si prizadeva Sindikat kemične, nekovinske in gumarske industrije Slovenije. Skrbi jih, da se bo sanacijo bank poplačalo s prodajo podjetij, zato so želeli zagotoviti, da bo prvi kriterij dolgoročni obstoj teh podjetij in delovnih mest, ne maksimiranje cene.

Z ministrstvom za finance so se pogajali o spremembah zakona in morebitnem umiku referendumske pobude, a niso bili uspešni. V ponedeljek je stekel 35-dnevni rok za zbiranje 40.000 podpisov, sindikat pa je pozval k oblikovanju povsem nove zakonske rešitve.

Sorodne vsebine:

Virant bo ustavno sodišče obvestil o ustreznosti zahteve za referendum o holdingu

Janša: Čakajo nas težka pogajanja, obetajo se nadaljnji rezi

Zakon o zaščiti živali gre v nadaljnjo obravnavo

 

Deli novico: