Čeprav je vlada načrtovala prenos nalog s področja državne informatike na Pošto Slovenije, se to doslej še ni uresničilo. V Pošti Slovenije so državi ponudili možnost racionalizacije stroškov z izvajanjem elektronskih storitev, s čimer bi nadomestili obstoječe klasične poštne storitve. Obseg poslovanja se je sicer lani znižal za tri milijone evrov.
Kot so za STA pojasnili na ministrstvu, pristojnem za javno upravo, prehod na celovito elektronsko poslovanje ostaja ena izmed glavnih nalog države, saj bodo s tem dosegli dvig učinkovitosti, znižanje stroškov, poenostavitev in optimizacijo poslovnih procesov in hitrejše prilagajanje spremembam. Na ta način bodo znižali stroške poštnih storitev, ki so v tem trenutku nedvomno previsoki glede na možnosti, ki jih omogoča sodobna tehnologija.
Na ministrstvu so zato aktivno pristopili k razvoju rešitev za elektronsko podporo ključnim poslovnim procesom, kot so popolna informatizacija pisarniškega poslovanja, izdajanje e-računov, elektronsko arhiviranje dokumentacije, elektronska podpora sklepanju pogodb, elektronska podpora javnemu naročanju ter elektronska podpora upravnim in prekrškovnim postopkom.
Terminski plan je v tem trenutku težko definirati, saj se morajo v fazi proučevanja in analiz ukvarjati s kompleksnimi vprašanji, na katera ni enoznačnega odgovora. Ne glede na to pa vsi postopki potekajo in bodo tudi v prihodnje potekali v skladu z veljavno zakonodajo in pravili javnega naročanja, s čimer bomo zagotovili transparentnost in gospodarnost porabe proračunskih sredstev, so še pojasnili na pristojnem ministrstvu.
Na finančnem ministrstvu pa so za STA pojasnili, da so v preteklem letu skupaj za vse državne organe porabili dobrih 26 milijonov evrov za poplačilo poštnih stroškov in stroškov kurirske službe. Največji stroški so bili pri sodiščih, Dursu in Državni volilni komisiji.
Sorodne vsebine:
Spremembe v upravi Hotelov Bernardin