Družinski zdravniki: Rezi v zdravstvu bodo prinesli negativne posledice

Zdravje

V sindikatu zdravnikov družinske medicine Slovenije Praktik.um opozarjajo na učinke zniževanja sredstev v prihodnjem letu za primarno zdravstvo. Kot poudarjajo, so na primarni ravni že zdavnaj prišli do točke, ko nimajo dovolj sredstev, da bi ohranili visoko strokovno raven oskrbe bolnikov.

"Če se bo trend varčevanja nadaljeval, je dejstvo, da bomo zavarovanci za manj denarja dobili manj kakovostnih zdravstvenih storitev," opozarjajo v sindikatu. Finančni načrt Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) za prihodnje leto namreč predvideva 5,7-odstotno znižanje sredstev za primarno raven.

Ob tem poudarjajo, da je oskrba bolnikov na primarni ravni do sedaj ostala kakovostna zaradi prekomernega dela zdravstvenega kadra, ki da odstopa od vseh normalnih delovnih in strokovnih normativov. Navajajo namreč, da je v Sloveniji 50 družinskih zdravnikov na 100.000 prebivalcev, medtem ko jih je v EU 87 na 100.000 ljudi.

Tudi administrativne obremenitve so pri nas bistveno večje kot v večini drugih držav, navajajo v sindikatu. Dodajajo, da se od družinskih zdravnikov v Sloveniji zahteva, da se namesto z zdravljenjem raje ukvarjajo s stalnim proučevanjem vedno novih nepreglednih, nejasnih, predvsem pa nesmiselnih pravil.

Družinski zdravniki že sedaj preobremenjeni

"Posledično vam lahko povprečno namenimo manj kot sedem minut časa za posamezen pregled. Ob številu pregledov, ki dosega tudi 50 do 100 bolnikov dnevno, je dejstvo, da se vam že zdaj niti približno ne uspemo dovolj podrobno posvetiti," so zapisali v sporočilu za javnost. Hkrati družinski zdravniki po navedbah sindikata umirajo pet do sedem let prej kot ostali zdravniki, družinske zdravnice pa kar 15 do 25 let prej kot ostale Slovenke.

Zaradi težkih delovnih pogojev je med mladimi zdravniki čedalje manj zanimanja za opravljanje našega poklica, opozarjajo v sindikatu. Število družinskih zdravnikov se tako zmanjšuje, novega kadra bo manj, ambulante bodo še bolj obremenjene, podaljšale se bodo tudi čakalne dobe za prvi pregled pri izbranem osebnem zdravniku.

Ob takšnem trendu bodo imeli bolniki v prihodnosti še manj časa za posvet pri zdravniku, napovedujejo v sindikatu. Zaradi varčevanja pa bodo bolniki dobili manj zdravil in medicinskih pripomočkov brez dodatnih doplačil. "To nikakor niso naše grožnje. Družinski in splošni zdravniki namreč že 20 let preprečujemo, da bi do tega prišlo. Ne glede na to, koliko se bomo družinski zdravniki trudili, pa bo to ob napovedanih nadaljnjih varčevalnih ukrepih postala žalostna realnost," napovedujejo.

Več iz rubrike Zdravje:

Osredotočite se na zdravo prehrano!

Kje v Sloveniji se nahaja najboljši wellness?

Obala, ne pozabi na redno aerobno vadbo!

Deli novico: