Delfine lahko tudi posvojite

Društvo Morigenos iz Pirana, ki proučuje morske sesalce, pri nas so to večinoma delfini, letos beleži že enajsto leto delovanja. V vsem tem času je bilo iz strokovnih krogov prisotne tudi nekaj skepse glede tega, kaj lahko društvo, ki temelji na prostovoljni bazi, sploh ponudi proučevalni sferi. Društvo je prehodilo zelo dolgo pot, s katero si je utrlo sloves zanesljivega partnerja različnih uradnih inštitucij, od ministrstva dalje. Gre za društvo, ki je dokazalo, da imamo tudi v Sloveniji delfine, ki so stalno prisotni. 

"Sorodnike imam na Lošinju in tam sem ugotovil, da proučujejo morske sesalce, kar me je zelo zanimalo, potem pa sem se vprašal, zakaj tega nimamo v Sloveniji? Takrat je tudi dorasla zamisel, da bi lahko preučevali sesalce tudi pri nas in vse skupaj se je začelo," o začetkih Morigenosa pravi njegov ustanovitelj in predsednik Tilen Genov.

Skozi leta so nabirali potrebne izkušnje in znanja, predvsem pa primerno opremo za opazovanje morskih sesalcev. Od slednjih so sicer pri nas stalnica le delfini, včasih se pojavijo tudi kiti. "Že od samega začetka smo si zastavili, da moramo, ne glede na dejstvo, da smo prostovoljno društvo, delovati profesionalno," še dodaja Genov.

Morigenos v stari keltščini pomeni "rojen v morju."

Danes jedro društva predstavlja pet oseb, imajo še deset stalnih aktivnih članov, ostali pa so večinoma podporniki, ki se poleti udeležijo posebnega dvotedenskega kampa, ki je namenjen proučevanju delfinov.

Pri nas živi 70 delfinov

Veliko časa je v Sloveniji veljalo, da delfinov ni, oziroma da ti le redko zaidejo v naše morje. Morigenos je to teorijo ovrgel, saj so z večletnim monitoringom ugotovili, da je pri nas stalno prisotnih okrog 70 delfinov vrste velika pliskavka. Seveda bi marsikdo pomislil, da jih pri takem številu lahko sreča v našem "majhnem" morju, a temu ni ravno tako. Delfini sicer morajo na površje po zrak, kljub temu pa se jih vidi le, ko je morje mirno in vidljivost dobra. "Mi jih opazujemo s posebno tehniko. Naša razgledna točka je pri cerkvi v Piranu, kjer imamo velik pregled nad morjem. Z daljnogledi in teodolitom pregledujemo košček za koščkom morja, nato pa, ko jih opazimo, sporočimo ekipi na čolnu, kje se nahajajo in ta se jim približa," je za Regional povedala Polona Kotnjek iz Morigenosa. Vsak dan sicer nimajo te sreče, da bi opazili delfine. Sploh pa je lahko težavno to, da nimajo nekih stalnih navad oziroma točk, kjer bi se pojavljali ali zadrževali.

Ana Hace, vodja kopenskega dela razikovanja med opazovanjem delfinov

Vse, ki bi morebiti opazili delfine v slovenskem morju, Morigenos naproša, da to sporočite na njihovo telefonsko številko 031 77 10 77 ali na mail naslov morigenos@morigenos.org in tako pripomorete k raziskovalni dejavnosti.  

Delfini, inteligentne, pa vendar nevarne živali

Delfini so inteligentne živali, kar je že bilo dokazano. Lahko se prepoznajo v ogledalu, razumejo tudi človeško neverbalno govorico.   Nekateri pa se še vedno ne zavedajo, da so lahko te živali tudi nevarne. V filmih so namreč velikokrat predstavljeni kot igrive, človeku prijazne živali. Delfini so sicer lahko igrivi, vendar so človeku, ki plava v morju, tudi nevarni. Zato: če slučajno srečate jato delfinov, se nikar ne spuščajte v igro z njimi, saj gre še vedno za tri metre velike in 300 kilogramov težke živali, ki lahko tudi nehote človeka poškodujejo. "Primeri iz sveta nas učijo, da moramo biti z delfini previdni," pojasnjuje Genov. Prav tako je potrebno upoštevati, da nimajo vsi delfini enakega značaja. Tako kot na primer psi imajo tudi delfini različne karakterje, zato so lahko igrivi, "resni", družabni ali samotarski.

Posvojite delfina!

Vsekakor gre za zelo zanimive živali, Morigenos pa ima tudi posebno akcijo Posvoji delfina. Za simboličnih nekaj evrov, ki so namenjeni delovanju društva, lahko za leto dni posvojite delfina, kar pomeni, da vam društvo o enem delfinu, ki je med najpogosteje opaženimi, pripravi posebno sliko, življenjepis in poroča o njegovem obnašanju. Delfin pa dobi tudi posebno ime, ki ga zberjo v društvu, pod tem imenom pa je nato razpoznaven pri raziskovanju. 

Deli novico:

Ma va ...  |  18 .10. 2012 ob  09: 58
Kao delfini prn, ma js jeh nisem še vidu!
Posvojitev |  18 .10. 2012 ob  09: 52
Js bi ga posvojil, sam bi ga hotu dat v domač bazen!
Alpa |  17 .10. 2012 ob  23: 03
Feruco
Delfinson |  17 .10. 2012 ob  21: 41
Jaz bi dal Delfinu ime Marjo, oziroma raje Meeerjo!