Obseg opravljenih delovnih ur v Sloveniji je bil v letošnjem tretjem četrtletju za 3,8 % manjši kot v lanskem tretjem četrtletju.
Letošnje tretje četrtletje je bilo po obsegu opravljenih delovnih ur eno najskromnejših v zadnjih petih letih.
V Sloveniji zaposlene osebe so v tretjem četrtletju letos opravile skoraj 249 milijonov delovnih ur ali za 3,8 % manj kot v enakem obdobju leta 2011 in za 9,9 % manj kot v drugem četrtletju 2012. Negativno gibanje se nadaljuje: od začetka leta do konca letošnjega septembra je bilo opravljenih za 3,3 % manj delovnih ur kot v enakem lanskem obdobju. Število opravljenih delovnih ur v tretjem četrtletju 2012 je bilo celo eno najnižjih v zadnjih petih letih.
Najslabše gradbeništvo
V letošnjem tretjem četrtletju se je v najtežjem položaju znašla dejavnost gradbeništvo; v tej dejavnosti je bil namreč upad števila opravljenih delovnih ur glede na enako obdobje lani najizrazitejši, in sicer 10,7-odstoten. Najmanj se je obseg opravljenih delovnih ur v primerjavi z lanskim tretjim četrtletjem zmanjšal v dejavnostih oskrba z vodo, ravnanje z odplakami in odpadki, saniranje okolja ter zdravstvo in socialno varstvo, in sicer za manj kot odstotek.
Poleti delali povprečno tri ure manj
V tretjem četrtletju letos je zaposlena oseba opravila povprečno 119 delovnih ur na mesec ali 3 ure manj kot v enakem obdobju lani in 12 ur manj kot v letošnjem drugem četrtletju. Tako kot leto pred tem so v četrtletju od julija do septembra v povprečju mesečno največ delovnih ur dejansko opravile osebe, zaposlene v dejavnostih kmetijstvo in lov, gozdarstvo, ribištvo (137), promet in skladiščenje (131) ter zdravstvo in socialno varstvo (128), najmanj pa osebe, zaposlene v dejavnosti izobraževanje (102).
Sorodne vsebine: