Dekleta, čas je za nogomet!

Koper

Nogometašice ŽNK Ankaran-Hrvatini, ki so se pred slabima dvema letoma šele spoznavale z dolžino pravega nogometnega igrišča, se danes po besedah njihovega trenerja Mihe Gaberca lahko enakovredno kosajo s skoraj vsemi slovenskimi ekipami v prvi ligi. Želijo si, da bi se jim pridružilo čim več deklet, ki jim ni tuja borbenost in ljubezen do tega športa, ki je obnorel svet. 

"Ekipo sem prevzel, ker sem videl, da se da iz punc nekaj narediti," pravi trener Ženskega nogometnega kluba (ŽNK) Ankaran-Hrvatini  Miha Gaberc. Začel jih je trenirati v prejšnji nogometni sezoni in že se lahko pohvali, da so to sezono samo v prve pol leta zbrali več točk kot v celem lanskem letu.

Težko je bilo sestaviti ekipo

"Čeprav je po osamosvojitvi, v devetdesetih letih, v Kopru že bila ženska nogometna ekipa, je vse skupaj dokaj kmalu zamrlo, in ko smo na novo ustanavljali klub v Ankaranu, smo se morale združiti z nogometašicami iz Ilirske Bistrice, da nas je bilo dovolj," razlaga Petra Pasar, kapetanka kluba, sicer učiteljica matematike in mati dveh otrok. "Če si ženska in igraš nogomet, moraš biti malo posebna. Predvsem moraš biti borbena," meni. Tako kot večina njenih soigralk, je v otroštvu igrala nogomet skupaj s fanti, pozneje pa se je, ker ni bilo nobene možnosti za nadaljevanje v nogometnem klubu, preusmerila v druge športe.

Dobile so priložnost

Pasarjeva je za priložnostno igranje nogometa navdušila nekaj sovaščank v domačem  Svetem Petru, in ko so pred leti izvedele, da dekleta v Izoli trenirajo mali nogomet, so se jim pridružile. V Izoli je trenirala tudi Lina Čepak, ki zdaj skrbi za organizacijo in promocijo kluba, pred tem pa je igrala tudi na Tržaškem. "Priložnost, da ustanovimo ženski nogometni klub se nam je ponudila v Ankaranu, kjer nas je predsednik tukajšnjega nogometnega kluba  Sebastjan Dvojmoč podprl," pove. Na pomoč jim je  priskočil tudi dolgoletni trener Edi Pobega.

Brcajo najstnice in mame

Trenutno je v klubu aktivnih 16 deklet, starih od 15 pa do 35 let, večina pa jih ima nekaj čez dvajset. "Včasih je tako velika razlika v letih problem, a se na splošno zelo dobro razumemo in se družimo tudi izven igrišča," doda Pasarjeva. Treninge imajo trikrat na teden po poldrugo uro do dve  pri čemer marsikatera težko usklajuje še študijske, delovne ali celo družinske obveznosti. "Sama se moram zahvaliti mami in tašči, da imam čas za nogomet," priznava sogovornica. Na začetku jim ni bilo lahko, doživele so precej velikih porazov, a so postajale vse močnejše in samozavestnejše.

Nedosegljive so le Pomurke

"Marsikdo podcenjujoče gleda na rezultate pri ženskah - koliko golov da so dobile. Dejstvo pa je, da so ženske nižje od moških, goli pa so enako veliki. Vratarke marsikdaj ne uspejo prestreči predvsem visokih žog," pojasnjuje Gaberc. Trener je ponosen na svoja dekleta, saj se lahko kosajo s katerim koli klubom, tudi takim z veliko daljšo tradicijo. Edina izjema so Pomurke, ki s svojo igro bistveno izstopajo iz slovenskega povprečja.

Deli novico:

Lizon |  30 .06. 2015 ob  21: 50
slovenski ženski nogomet je enostavno-negledljiv...
dante |  28 .04. 2015 ob  15: 00
Vse pupe na nogomet :)
Ivo |  18 .04. 2015 ob  10: 35
Super ste, bravo! Sicer pa sem pred kratkim gledal tekmo Brazilija-Nemčija in je bilo skoraj na ravni moških.
marko |  17 .04. 2015 ob  11: 38
E andiamo ;)
mojca |  17 .04. 2015 ob  10: 16
Če je Pobega zraven je za smeh poskrbljeno :)
majda |  17 .04. 2015 ob  10: 03
vse super ampak kaj pa poškodbe? Vso srečo!
ezio |  17 .04. 2015 ob  09: 26
Gremo vsi gledat pupce v sv.Katerino :)
dino |  17 .04. 2015 ob  09: 10
Brave mule!