Oblasti ni vseeno za državljane, noče jih pretirano obremeniti z davki, smo si oddahnili, ko smo 24. decembra v uradnem listu nazadnje le brali "sezonski" zakon o izvrševanju proračunov za prihodnji dve leti, nad katerega so se spravili sindikati, v Delu piše Katarina Fidermuc.
To čtivo nam je pred leti prineslo doslej edini popravek pri obeh stopnjah davka na dodano vrednost. Tudi vlada Janeza Janše je ubrala bližnjico prek zakona o izvrševanju proračuna: s 60. členom je skupaj s poslanci spremenila merila za obdavčitev z začasnim davkom na premoženje večje vrednosti istega lastnika.
Davek na premoženje večje vrednosti je bil odgovor sedanje vlade na nejevoljo, ki je v javnosti začela izrazito naraščati zaradi revščine na pohodu, hkrati pa so se v medijih pojavljali novi primeri slovenskih mogotcev, ki so obogateli prek lastninjenja, pidov in skladov, vseh mogočih napihnjenih prividov premoženja...
V resnici je vlada prav pri davku na premoženje večje vrednosti pokazala vzorno občutljivost za pravičnost in modrost pri razporejanju davčnih bremen. Z zakonom je res predpisala začasni krizni davek za nepremičninske milijonarje, toda s pravilnikom o izvajanju obdavčitve je ministrstvo za finance davek s številnimi izjemami skoraj odpravilo.
Novo leto bo priložnost za nove davčne zamisli. Poskušali bomo doseči, da nas bo vlada oprostila dohodnine, če bomo dokazali, da oddajamo svojo plačo in je tako ni mogoče šteti za pasivno lastnino. No, in tudi prepolovitvi stopenj ne bomo nasprotovali, sklene komentatorka.