Danes bo znano število podpisov v pobudi za referendum o slabi banki

Potem ko je DZ ministrstvu za notranje zadeve v nov pregled poslal fotokopije vloženih podpisov v pobudi za referendum o slabi banki, bo danes znano, koliko je veljavnih podpisov. Če bo število podpisov zadostno, bo predsednik DZ Gregor Virant verjetno v ponedeljek razpisal rok za začetek zbiranja 40.000 podpisov za referendum.

Sindikat kemične, nekovinske in gumarske industrije Slovenije (KNG) je v roku v DZ vložil podpise v pobudi za referendum o slabi banki. Po preverjanju podpisov je predsednik DZ ugotovil, da je pobuda neveljavna, saj da je veljavnih podpisov premalo (za veljavnost pobude je potrebnih 2500 podpisov). Sindikat je nato opozoril, da so v DZ oddali 3127 podpisov, medtem ko jih je notranje ministrstvo preverjalo le 2733.

DZ je po preiskavi ugotovil, da ima sindikat prav, vendar pa krivca za nastali zaplet ni mogel najti. Kmalu potem je preiskavo izvedlo še notranje ministrstvo, kjer pa tudi niso ugotovili nobene napake. Virant je v četrtek pojasnil, da je do napake očitno prišlo med kroženjem fotokopij podpisov med obema institucijama, ki pa je posledica slabih predpisov, saj se ob predaji podpisov ni delalo prevzemnih zapisnikov.

DZ, ki sicer hrani originalne liste s podpisi, je po zapletu ministrstvu za notranje zadeve vnovič poslal fotokopije podpisov, pri čemer se v izogib vnovičnemu zapletu delajo prevzemni zapisniki na vsaki točki. Virant pričakuje, da bo zdaj dovolj podpisov za začetek zbiranja podpisov za referendum; rok naj bi, kot je pojasnil v četrtek, razpisal v ponedeljek.


Po razpisu roka bo stekel 35-dnevni rok za zbiranje podpisov za referendum, nato pa bo razpisan referendum, ki mora biti v 30 do 45 dneh od sprejema akta o razpisu. Referendum o slabi banki bi tako lahko bil januarja.

Zakon o ukrepih za krepitev stabilnosti bank sicer ureja prenos slabih bančnih terjatev zunaj bančnega sistema na posebno državno družbo za upravljanje terjatev bank, t.i. slabo banko. Banke bodo v zameno za slabe terjatve prejele obveznice, za katere bo jamčila država. Zgornja meja teh poroštev je z zakonom določena v višini štiri milijarde evrov.

Deli novico:

delavec |  09 .11. 2012 ob  13: 32
Sindikat sploh ni izbral do roka dovolj podpisov ampak so jih vložili kolkar so jih imeli ,ker so vedeli da jih nobeden ne šteje in nategnali glupega Viranta .