Čigav je teran, slovenski ali hrvaški?

Kulinarika

Hrvaški kmetijski minister Tihomir Jakovina pričakuje, da bosta Hrvaška in Slovenija v sodelovanju z Evropsko komisijo našli rešitev za hrvaške vinarje, ko gre za proizvodnjo vina pod imenom teran. V Ljubljani medtem trdijo, da vprašanje terana ne more več biti predmet pogovora med državama. Slovenija je ime teran zaščitila leta 2000.

Jakovina je v ponedeljek v Bruslju v pogovoru z evropskim komisarjem za kmetijstvo Philom Hoganom izrazil prepričanje, da bo Hrvaška lahko proizvajala vino pod oznako teran. Pojasnil je, da bi pred tem morali priti do rešitve, ki bo sprejemljiva za Slovenijo, Hrvaško in Evropsko komisijo.

Hogan je po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina na srečanju z Jakovino predlagal tristransko srečanje med Hrvaško, Slovenijo in komisijo, in to najprej na tehnični ravni, potem pa na ravni ministrov. Jakovina je ocenil, da bodo po teh srečanjih prišli do rešitve in zaščitili tudi interese hrvaških proizvajalcev terana.

Pogajanj več ne bo

Slovenija je leta 2000 zaščitila teran kot izvirno slovenski izdelek, štiri leta potem pa ga je prenesla v sistem zaščite EU. Slovenski minister za kmetijstvo Dejan Židan je prejšnji mesec v Dubrovniku Jakovini povedal, da o teranu ne more več biti pogajanj.

Tudi hrvaški poslanec v Evropskem parlamentu Ivan Jakovčić, sicer nekdanji predsednik istrske županije, se je danes v Strasbourgu s Hoganom pogovarjal o slovenski označbi geografskega porekla terana. Kot so sporočili iz Jakovčićevega urada, je Hoganu pojasnil, da gre pri zaščiti imena za "prevaro".

"Zaščitena je vrsta, znano pa je, da vinske vrste ne poznajo meja. Pravico do uporabe imena terana imajo tako hrvaški kot italijanski proizvajalci, ker gre za avtohtono vino in vrsto z območja Istre," so pojasnili iz Jakovčićevega urada.

Teran po celi Istri

Dodali so, da Jakovčić pričakuje rešitev, ki bo omogočala uporabo imena teran na celotnem zemljepisnem območju Istre. Pred kratkim je tudi uradno od EU zahteval, naj popravi napako, ki jo je storila pri zaščiti terana kot slovenske avtohtone vrsti vina.

Slovenija je lani prepovedala prodajo terana iz hrvaške Istre v trgovinah v Sloveniji, obenem pa je prodaja hrvaškega vina pod oznako teran prepovedana v celotni EU.

Hrvaška in Slovenija sta sodelovali pri zaščitenih prehranskimi proizvodi v primeru istrskega pršuta. Rešitev je bila dosežene tudi pri zaščiti kranjske klobase.

Deli novico:

Graf von ist rijan |  18 .12. 2014 ob  11: 46
@ aaa
Hrvati nimajo neč in ravno tako Slovenci. Teran se zna iz katere tere prihaja !
Ne iz Franjotove in niti iz Janezove !
aaa |  18 .12. 2014 ob  10: 08
Hrvati nimajo nic use ukradejo drugim in pravijo to je nase tle se uidi kolko so neumni