Podpredsednik SDS Zvone Černač zagotavlja, da bo SDS, kolikor je v njeni moči, poskušala preprečiti slabe odločitve vlade in pomagala, "kjer se pomagati da". Pred kongresom SDS pa je v pogovoru za STA dejal še, da bo gotovo prišel čas, ko bo stranko vodil nekdo drug namesto Janeza Janše, vendar zdaj "ta čas še ni prišel".
Černač: Janša uživa široko podporo članstva
Zvone Černač je v pogovoru spomnil, da je SDS že v času vlade Boruta Pahorja opozarjala na odklone od usmeritev, ki so bile utemeljene v času prve vlade Janeza Janše.
Tudi zdaj bo SDS poskušala preprečiti slabe odločitve vlade. "Če bodo poslušali dobronamerna opozorila, se lahko nekaterim nevarnostim izognemo, če jih ne bodo, pa se bojim, da bo ta družba v prihodnjih letih deležna drsenja v še večjo krizo in bo cena, ki jo bo treba potem plačati, še večja," opozarja.
Opozorila SDS, da je treba stabilizirati javne finance in fiskalno pravilo zapisati v ustavo, koalicija po besedah Černača razume kot nagajanje in ne kot pomoč. A ti odzivi "niso najbolj optimistična popotnica, da se bodo odločitve odvijale v pravo smer".
Ocene, da poskuša SDS z zapisom fiskalnega pravila v ustavo in pričakovanjem, da se bodo javne finance do leta 2015 uredile, ustvarjati izredne razmere in si tlakovati pot na oblast, so po njegovem mnenju smešne. Spomnil je namreč, da se je SDS za zapis takega fiskalnega pravila v ustavo zavzela že lani v času svoje vlade. "Torej je sama sebi po tej logiki nastavljala zanko," je vprašal in obenem ocenil, da izredne razmere v zadnjih tednih povzroča koalicija, ker iz tedna v teden odlaga odločitev o fiskalnem pravilu.
Černač se je v pogovoru za STA dotaknil tudi prekinitev zadnjega mandata Janševe vlade, ki je bil po njegovih besedah "nasilno prekinjen". "S tem je bila narejena velika škoda za državo, vendar zanjo ni odgovorna SDS," je zatrdil. Povedal je, da je na zadnjem sestanku vodij parlamentarnih strank , ki je bil v nedeljo zvečer, tudi vodja poslancev SD Matjaž Han ocenil, da so to politično krizo povzročile DL, SLS in DeSUS, ki so zapustile Janševo koalicijo.
Na vprašanje, s kom bi SDS v primeru zmage na volitvah sestavljala vlado, pa je odvrnil z besedami, da se koalicije v sedanjem volilnem sistemu sestavljajo po volitvah. Če bi bile te danes, pa bi po njegovem prepričanju dobili popolnoma drugačno strukturo parlamenta in tako hipotetično vprašanje o sestavljanju koalicije tedaj ne bi bilo več aktualno. Je pa Černač zatrdil, da SDS nikoli ni imela nobenih zadržkov glede tega, s kom sodelovati, "imeli pa so jih drugi".
Podpredsednik SDS se je dotaknil tudi razmer v stranki pred kongresom. Pojasnil je, da so dober mesec pred kongresom potekale konference v vseh občinskih odborih. Na večini konferenc so po njegovih besedah izrazili zelo visoko podporo predsedniku Janši in tudi pričakovanje, da ponovno kandidira. Teoretično se lahko kandidatura pojavi na dan kongresa, vendar glede na klimo v stranki, glede na podporo, ki jo Janša uživa, in glede na njegovo delo v preteklosti, kakšnih presenečenj v tej smeri ne bo, ocenjuje Černač.
Tistim, ki menijo, da brez Janše ni SDS, pa Černač odgovarja: "To bo pokazal čas. Gotovo bo prišel čas, ko bo tudi SDS vodil nekdo drug. Vendar menim, da za zdaj ta čas še ni prišel."
Po njegovem mnenju so bili vsi "napadi" na Janšo doslej neutemeljeni. "Gotovo so povzročili veliko škode njemu osebno, tudi stranki, predvsem pa so povzročili veliko škode državi," je prepričan. Dodal je, da so "ti napadi pač del tega, da se po letu 1990 demokracija v Sloveniji ni izčistila v polni meri in so vplivi nekdanje politike še vedno zelo močni v posameznih državnih institucijah, kar je za demokracijo v prihodnje zelo slabo in nevarno".
Daleč od resnice pa so po Černačevih navedbah nekatere ocene o nedemokratičnosti mnenj in odločanja v SDS. "To je posledica neke medijske virtualne podobe, ki jo želijo nekateri prikazati v smeri, da SDS ni demokratična stranka," je pojasnil. A ob tem zatrjuje, da je SDS bistveno bolj demokratična kot nekatere druge stranke in da je v stranki bistveno več svobode pri izražanju stališč, kot v nekaterih drugih strankah, "ki so v javnosti preko ustrezne medijske podpore predstavljene kot bolj demokratične".
Na vprašanje o izstopih in vstopih v stranko pa je Černač odgovoril, da se članstvo krepi, raste, SDS je po številu članic in članov najštevilčnejša politična stranka v državi, saj je število članov preseglo 30.000. SDS pa širi prostor delovanja tudi izven stranke in želi pritegniti k sodelovanju pri bodočem razvoju države tudi širši strokovni potencial, ki ga premore Slovenija.
Več iz rubrike Politika:
Vlada v potrditev ključnih dokumentov