Cene bencina ob meji iste kot v Sloveniji

Tržačane je minuli konec tedna presenetila dobra novica, ki ne bo všeč slovenskim črpalkarjem. Cene bencina na samopostrežnih črpalkah v neposredni bližini Slovenije so izenačili s cenami slovenskega bencina. Lahko pričakujemo manjšo gnečo na naših bencinskih črpalkah?

Podražitve naftnih derivatov so zelo negativno vplivale na potrošnjo v Italiji, v prvem polletju se je poraba bencina v Italiji tako znižala za 9,6 odstotka. V tovornem prometu so zabeležili petodstotni minus.

Italijani sicer ne vedo, koliko časa bo trajal ta začasni ukrep. Roberto Ponzali, predsednik obrtne zbornice v Gorici, ukrep pozdravlja, vendar pravi, da ni dokončen. "Dovolj je bilo, da so se naftni derivati znižali za nekaj centov na naftnih trgih in se je posledično tudi končna cena za porabnika na črpalki. Kaj to pomeni? Da z usmerjeno akcijo regije Furlanija Julijska krajina smo uspeli zadržati potrošnike na naši strani, namesto da nam uhajajo v sosednje države. Poudarjamo, da za naše stanje bi morala država sprejeti posebne ukrepe, kar se pa ne dogaja. Morda je sedanji ukrep bolj plod tega, da se nam bližajo regionalne volitve," je še dodal Ponzali.

V 20 letih se je bencin v Italiji podražal za 170 odstotkov.

Upravitelj črpalke Tamoil, Manuel Rizzi, je zaskrbljen nad sedanjim stanjem: "Pred krizo se je na črpalki ustavilo med 200 in 250 vozil, če se jih sedaj 40, lahko to štejem že kot dober dan. Ljudje sedaj tankajo za 10 evrov ali deset litrov bencina. Za preživetje se ubadamo tudi z drugimi storitvami kot sta menjava olja ali vzdrževanje vozil."

V zvezi s politiko oblikovanja cen goriv v Italiji so nam iz skupine OMV sporočili, da ta ni aktivna samo na italijanskem trgu, zato odločitev vlad kot ostalih družb v zvezi z oblikovanjem cen goriv ne želijo komentirati. Prav tako zaradi korporativne politike niso želeli komentirati vprašanj, ki se nanašajo na poslovne procese podjetja, posamezne poslovne odločitve ali poslovne odnose podjetja s poslovnimi partnerji.

Največ dobička od razlike v ceni so imele črpalke OMV-ja na Škofijah zaradi bližine Italije. Koliko, ni znano. Italijani so sicer poleg bencina pri nas radi kupovali tudi cenejše tobačne izdelke in meso.

O vplivu aktualnih sprememb cen goriv na poslovanje družbe OMV so nam tako podali le sledečo oceno in sicer, "da je prodaja goriva odvisna od več dejavnikov, ter da gibanje cen na prodajo vpliva le delno. Medtem ko se, denimo, z nižanjem razkoraka v ceni goriva v Sloveniji in tujini manjša delež kupcev, ki prihajajo iz tujine, se z večanjem razkoraka v ceni goriva delež teh kupcev dviguje."

 

 

Deli novico: