Brezplačno arhitekturno svetovanje

Ustvarjanje lastnega doma in njegovo vzdrževanje je za marsikoga breme. Na območnem združenju Rdečega križa v Piranu zato začenjajo z brezplačnim svetovanjem v zvezi z nepremičninami. Storitev bo izvajala arhitektka prostovoljka na sedežu Rdečega križa na Župančičevi 14 v Piranu. Na voljo bo od 7. marca vsak četrtek od 16. do 18. ure.

Vprašanja v zvezi z nepremičninami imajo vse tri generacije, pojasnjuje Valentina Klemše s piranskega Rdečega križa. Za mlade je težava, kako kar najceneje priti do lastnega doma. Mladi danes pogosto živijo pri starših, kljub temu, da že imajo partnerja ali družino. Tu se pojavlja vprašanje, kako obstoječe stanovanje poceni adaptirati oziroma preoblikovati v več vsaj začasno ločenih stanovanjskih enot.

Srednja generacija se ubada s tem, kako stanovanje zadovoljivo vzdrževati, tako da ne propada, starejše pa pogosto zanima, kako s hišo ali stanovanjem gospodariti po njihovem odhodu v dom upokojencev. "Pogosto sprašujejo, da bi koga namestili kot najemnika ali našli nekoga, ki bi jim v zameno za pomoč ponudili uporabo stanovanja," našteva Klemšetova.

Zaradi vsega tega so so se v piranskem Rdečem križu odločili uvesti tedensko arhitekturno svetovanje. Storitev je namenjena zlasti posameznikom in družinam z nizkimi prihodki, osebam, odvisnim od socialnih transferjev, mladim družinam, upokojencem, starejšim, bolnim ali invalidnim osebam ter prostovoljcem in krvodajalcem. Svetovanje bodo nudili tudi zavodom in drugim neprofitnim ustanovam ter društvom in socialnim podjetjem.

Na piranski Rdeči križ prihaja trenutno okrog 600 prosilcev materialne pomoči Rdečega križa. V različne oblike pomoči prek socialnih in zdravstveno-vzgojnih programov, namenjenih vsem ranljivim skupinam, je vključenih okrog 3000 posameznikov, 172 uporabnikov prejema bone za topli obrok. Kot opažajo, število prosilcev narašča. Zlasti skokovit porast beležijo po besedah Klemšetove od pričetka letošnjega leta.

"Trudimo se, da bi ljudem v stiski razen materialne pomoči ponudili tudi pomoč v različnih storitvah," dodaja Klemšetova. Arhitekturno svetovanje tako ni prva oblika svetovanja, ki so ga ponudili uporabnikom. Do zdaj so imeli izkušnje še s prostovoljci s področja, prava, davčnega svetovanja, alternativne in uradne medicine, farmacije, frizerstva in kozmetike.

Sorodne vsebine:

Podelili plakete kulturnikom

Portoroška plaža brez (novih) palm

Vroče zaradi merilnikov

Deli novico:

Toyoshi |  03 .03. 2013 ob  13: 21
Bravo. Res dobra novica in pozitivna oseba. Mislim, da je mlada arhitektka ki se je prostovoljno ponudila pri pomoči,svetovanju in je članica RK Piran. Žalostno pa je, da se noben dolgoletni domači arhitekt ni spomnil nečesa takega(dobro delo), ki ima že dobro situirano življenje (lagodno). Seveda ustvaril s cenami ki so oderuške in si jih le malo kdo privošči.