Socialni partnerji v skupini za reformo trga dela na zadnjih pogajanjih pred sredino sejo matičnega odbora DZ že osem ur iščejo kompromis glede vložnega amandmaja, ki se nanaša na zaposlovanje za določen čas. Sindikati vztrajajo, da bi dopolnilo še povečalo segmentacijo na trgu dela, delodajalci pa, da gre za pomemben element prožnosti trga dela.
Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je minuli četrtek v DZ nepričakovano vložilo tudi dopolnilo, ki povzema današnji sistem sklepanja pogodb o zaposlitvi za določen čas.
Potem ko je bilo v predlogu zakona o delovnih razmerjih (ZDR) sprva predvideno, da bi lahko delodajalec sklenil pogodbo za določen čas za isto delo za največ dve leti, namreč vloženo dopolnilo omogoča, da bi to veljalo le za sklepanje pogodb z isto osebo, kot je to urejeno že v obstoječi zakonodaji. To pomeni, da bi lahko delodajalec na istem delovnem mestu več let za določen čas zaposloval različne delavce.
Sindikati temu dopolnilu ostro nasprotujejo, delodajalci pa so mu zelo naklonjeni. Kompromisno rešitev iščejo že od 11. ure, a je doslej še niso našli.
Izvršni sekretar za pravno področje in področje delovnih razmerij pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Andrej Zorko je po osmih urah ob robu srečanja dejal, da je po današnji razpravi več kot očitno, "da delodajalcem ni v interesu zaposlovanje za nedoločen čas, ampak pretežno za določen čas".
Če kompromisa okoli dopolnila, ki bi po njegovih besedah še povečalo segmentacijo trga dela, ne bo, bo delojemalska stran na predlagano reformo trga dela gledala "v neki čisto drugačni luči". Na vprašanje, ali to pomeni, da bi lahko sindikati sprejeli določene ukrepe, pa je odgovoril, da je o tem še prezgodaj govoriti.
Generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole je medtem izpostavil, da so se na to temo usklajevali že nekajkrat in da delodajalci morajo braniti eno od dveh praktično edinih prožnih oblik dela (poleg zaposlovanja za določen čas je izpostavil še študentsko delo).
Ponovil je, da je večja prožnost trga dela izjemnega pomena in da mora imeti slovensko gospodarstvo v tem smislu enake pogoje kot konkurenca na evropskem in svetovnem trgu. Z večjo prožnostjo po njegovih besedah ne bo izgubil nihče. Gospodarstvo bo namreč lahko bolj konkurenčno, to pa bo vodilo do novih delovnih mest, zaposlovanja, verjame. In prav gospodarska rast lahko edina reši problem slovenskega državnega proračuna, je še zatrdil.
Današnja pogajanja o spremembah delovne zakonodaje so zadnja pred sredino sejo matičnega parlamentarnega delovnega telesa, na kateri bodo poslanci opravili drugo branje predlogov ZDR in novele zakona o urejanju trga dela. Srečanje se je izjemoma začelo že ob 11. uri, čas za razpravo pa je neomejen. Po zasedanju odbora DZ bo namreč mogoče le še vlaganje dopolnil na dopolnila, medtem ko nedopolnjenih členov ne bo več mogoče amandmirati.
Sorodne vsebine: