BEGUNCI IZ UKRAJINE NA DEBELEM RTIČU ŽE DVE LETI: Preveril smo, kako so se navadili na življenje pri nas

Ankaran

Leta 2017 je ministrstvo za notranje zadeve Počitniški dom Debeli rtič odstopilo za potrebe Urada vlade RS za oskrbo in integracijo migrantov. Od marca 2022 ima urad v njem nameščene begunce iz Ukrajine, med njimi je kar nekaj otrok. Že od začetka njihovega prihoda jim vsakodnevno pomoč nudijo prostovoljci Slovenske filantropije. Najprej so jim zagotavljali osnovne dobrine in skrbeli za informiranje, kasneje pa so se osredotočili predvsem na pomoč pri integraciji in nudenju psihosocialne podpore. Preverili smo, koliko beguncev je danes v tem nastanitvenem centru, kako poteka njihova integracija v lokalno okolje ter kje so še priložnosti za izboljšave, da bo njihovo življenje pri nas prijazno in veliko lažje.

Na Uradu vlade RS za oskrbo in integracijo migrantov so nam povedali, da imajo trenutno v nastanitvenem centru Debeli rtič nastanjenih 82 oseb z začasno zaščito, od tega je 29 otrok (mlajših od 18 let). V izobraževalne ustanove je vpisanih 29 oseb, 27 mladoletnih in dva polnoletna. Od tega je 8 otrok vpisanih v vrtec, 18 pa v osnovno šolo.

Na naše vprašanje, kako se število ukrajinskih beguncev spreminja v tem nastanitvenem centru, so nam na uradu povedali, da število nastanjenih po mesecih niha v razponu približno desetih oseb. "Število se zmanjša zaradi odhodov iz nastanitvenega centra Debeli rtič, vendar kapacitete zapolnimo z novo nastanjenimi. Pri odhodih gre za vrnitve v Ukrajino, drugo državo ali preselitev na zasebni naslov. Prihodi predstavljajo predvsem nove osebe, nekaj je tudi povratnikov, ki so že bili pri nas, pa so se morali zaradi razmer vrniti," so pojasnili.

Januarja lani, ko smo tudi mi obiskali nastavitveni center, so nam med pogovorom nekateri begunci povedali, da so opravljali sezonska dela v gostinstvu in turizmu. Kako je s tem danes in pa, če si je kakšen izmed njih našel službo za dlje časa ter v katerih panogah najpogosteje delajo, so nam na uradu povedali, da je trenutno v delovnem razmerju 16 oseb. "Se pa številka nekoliko dvigne v poletnem času, ko je povečano povpraševanje v gostinskih in turističnih panogah. Praviloma dobivajo pogodbe za določen čas, saj je delovno dovoljenje vezano na status, če si po preteku le tega ne uredijo drugega. Imamo tudi nekaj primerov pogodb za nedoločen čas, vendar so to bolj izjeme. Čez leto se ljudje zaposlujejo v trgovskih centrih, čistilnih servisih ali Luki Koper, povpraševanje v gostinstvu in turizmu se zančne v začetku maja. Seveda vedno obstajajo izjeme," so povedali.

Že od samega začetka so beguncem v nastanitvenem centru Debeli rtič na voljo prostovoljci Slovenske filantropije, ki jim nudijo pomoč, da je njihovo bivanje tam veliko prijetnejše, integracija v okolje pa lažja. V tej nevladni organizacijo so že takoj ob začetku vojne v Ukrajini, vzpostavili nabor prostovoljcev, ki so bili pripravljeni pomagati v primeru prihoda večjega števila beguncev iz Ukrajine v Slovenijo. Na začetku so pomagali v nastanitvenih centrih in na lokacijah, kjer nastanjeni begunci niso imeli osebe, na katero bi se lahko obrnili po pomoč. Njihov prvi cilj je bil informiranje ter nudenje humanitarne pomoči.

"V nastanitvenem centru Debeli rtič smo prostovoljci Slovenske filantropije pomagali takoj ob prihodu prvih beguncev marca 2022. Julija 2022 smo na lokaciji zaposlili koordinatorico, ki je do konca avgusta 2023 s pomočjo prostovoljcev in zunanjih izvajalcev izvajala razne aktivnosti za lažjo integracijo", so povedali. Tako so jim nudili informiranje in svetovanje za različne teme, podporo pri urejanju vsakdanjih življenjskih situacij (izpolnjevanju dokumentacije in stiku z različnimi institucijami), podporo in svetovanje posameznikom in družinam v stiski (v primeru socialne ogroženosti, konfliktov, nasilja ipd.), izvajali tečaje slovenščine, angleščine, konverzacije (individualno in skupinske), učno pomoč za otroke, individualno mentorstvo otrokom in odraslim, predavanja/delavnice na različne teme, nudili podporo pri vključevanju na trg dela, izvajali različne delavnice za vse generacije (kulinarične, ustvarjalne), prostočasne aktivnosti (družabne in športne igre), razdeljevali humanitarno pomoč, omogočali povezovanje z lokalnim okoljem, organizacijami in institucijami, nudili spremstvo na dogodke, organizirali izlete in nudili pomoč pri organizaciji kulturnih dogodkov.

Izlet na Ptuj, ki ga je Slovenska filantropija organizirala za ukrajinske otroke iz nastanitvenega centra Debeli rtič.

Od avgusta 2023 dalje v namestitvenem centru pomoč nudijo še štiri prostovoljke, ki beguncem pomagajo pri slovenščini, urejanju življenjskih situacij in izvajajo različne delavnice. Skupno pa je od bilo od junija 2022 do danes v nastanitvenem centru aktivnih 14 prostovoljcev, ki so skupno opravili čez 500 ur prostovoljskega dela.

Na naše vprašanje, kako ocenjujejo napredek beguncev pri znanju slovenskega jezika, če so se dobro vključili v lokalno družbo in če jih je lokalno okolje sprejelo odprtih rok, so nam na Slovenski filantropiji povedali, da ocenjujejo, da so se begunci dobro vključili v lokalno okolje: "Vsi, še posebej pa otroci, so se zelo hitro naučili jezika. Veliko se jih je zaposlilo in se preselilo v najemniška stanovanja v okolici. Lokalno prebivalstvo jih je lepo sprejelo." Na Uradu vlade RS za oskrbo in integracijo migrantov, pa so nam v zvezi s tem povedali, da je vključevanje v lokalno okolje in ustvarjanje socialne mreže najlažje preko zaposlitve ali šole.

Kljub temu pa je po besedah Slovenske filantropije še prostor za izboljšave. Prebivalci nastanitvenega centra bi trenutno potrebovali boljši dostop do brezplačne psihološke pomoči. "Večina jih je bila na začetku vojne prepričana, da svoj dom zapušča samo začasno, po dveh letih pa večina že ve, da bodo najverjetneje ostali za vedno. Ob tem se pojavlja veliko stisk in skrbi, nekatere tako hude, da jih ne zmorejo rešiti sami," so še povedali.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Pjero Panin |  07 .03. 2024 ob  19: 18
-1
Ma kdo bi rad sou zivit v pocitniski dom za policaje ala dej..
JKDWingChun |  06 .03. 2024 ob  21: 42
Eeee prav si en Pinkopalinko res. Prevec na ozko gledas okoli sebe ves? S cliotom amico so frendi šli leta 1999 iz Kopra v Romunijo kajtat. Vse je blo ok z avtom. Vse je odvisno kako ga vzdržuješ.
Nevem zakaj tako zelo zagovarjaš te begunce? Če ti lepo napišem da so plačanci od Soroša in da imam frendico v Ukrajini in je napisala da ni tako kot nam prikazujejo in da so ljudje sporščeni in hodijo v trgovine in na partyje..diskoteke itd. Torej ni vojnega stanja tam in pika pa ti piši kar hočeš. Mediji nas zavajajo ker so plačani iz strani raznih vlad.
Begunec ne zavrača hrane,pijače in oblek. Vsi ti razvajenci pa ja. Zamisli se malo koga ti ščitiš in pišeš o neki empatiji! Ko se bojo pobrali nazaj v svojo Ukrajino takrat bom imel empatijo,da se poberejo in ne vrnejo mai piu!
Pjero Panin |  06 .03. 2024 ob  21: 30
-2
Ti avti so v najemu da lahko gre v Ukrajino, z klijotom bi ti v Romuniji zakuhala masina.
Ce so iz obmocja ki ga je Rusija zasegla potem je vojni begunec.
JKDWingChun |  06 .03. 2024 ob  19: 25
Pinkopalinko: tocno tako! Imam veze v Ukrajini, živi ena frendica tam in sem videl posnetke. Ukrajinci lepo hodijo v diskoteke, se normalno sprehajajo po ulicah.
Sej se ne čudim da si zaslepljen,sem bil tudi sam dokler le nisem spregledal.
Sej ti ne zamerim, to pač delajo MSM ( mainstream media)
pinkopalinko |  06 .03. 2024 ob  19: 08
-3
po tvoje so rakete, ki padajo po Ukrajini, goreči tanki, trupla povsod, ipd. fake news?
JKDWingChun |  06 .03. 2024 ob  17: 56
Nebi ti škodilo da bi se malo poglobil v vso to sranje in laži ki nam jih trosijo mediji in politika! Vsi ti so politični plačanci od Soroša in kompanije. Begunci my ass.
Sej nisem napisal da se ti na debelem rtiču vozijo s tem. Njih sem videl se vozit v Volvo XC 60 in XC 90 pa Audi Allroad itd..ja tudi kaksna Dacia se najde ja imas prav,ampak prevladujejo taki avti kot si noben od nas tu ne more niti sanjat. Od nekaj 100 avtov ukrajinskih tablic sem mogoce nastel 3 povrprečne avte. Ostali so vsi preko 100 in do 400 jurjev evrov avti. Ja beguncem v teh casih gre boljse kot nasim direktorjem.
pinkopalinko |  06 .03. 2024 ob  17: 39
-6
vozijo tudi usrane dacije in daewoje. Tisti, ki vozijo tvoje avte, gotovo ne živijo na Debelem rtičun in prejemajo socialno pomoč, ki ti gre tako v nos.
JKDWingChun |  06 .03. 2024 ob  16: 25
14
Empatije? Komu na čast pa? Niso oni taki reveži kot se jih prikazuje dej. Edini pravi begunci so bili iz bivše Juge. So ti skoraj poljubili noge za kos kruha in malo nekaj za pit. Karkoli. So bili veseli oblek... A tu? Itak imajo ze vsi IPhone pa tablice..itd. škoda da ne morem pod kometar objavit slik s kaksnimi avti se kao begunci ukrajine vozijo pri nas. McLaren MP 4, Chevy Camaro SS, Lamborghini Gallardo in Aventador. No evo ti zakaj ni nobene empatije po tvoje do teh pijavk
pinkopalinko |  06 .03. 2024 ob  15: 59
-9
malo empatije ti ne bi škodilo
JKDWingChun |  06 .03. 2024 ob  12: 46
24
Pfff njim je že fajn. Prišli so kao vojni begunci, dobili so precej višjo denarno pomoč kot naši ljudje,dobili so za bivanje ( zastonj) oziroma na naših plečih oni tu zastonj živijo! ZASTONJ! Slovenec pa zaprosi za eno pofukano pomoč pa mu jo zavrnejo. Nekdo da vlogo za izredno pomoč, si govna vzamejo tri mesece za odgovor. Beguncem pa ni problema dat. Sej so kao bogi. A naš narod se cele dneve jebe za prit komaj čez mesec ( s poštenim in trdim delom). Njim pa se vse k riti nese na pladnju. Svinjarija