Ljubljanski župan Zoran Janković je po podatkih časnika Večer pred slabimi tremi tedni najel 250.000 evrov posojila pri svoji matični banki, Banki Koper. Razlog za to naj bi bil, da ga je banka pozvala, naj poravna dobrih 211.000 evrov minusa na računu, njegov dovoljeni minus pa naj bi znašal 300.000 evrov, danes piše časnik Večer.
Jankovićev limit je po navedbah Večera 17-kratnik njegove plače iz časov vodenja Mercatorja in kar 114-kratnik njegove zdajšnje županske plače.
Ob tem se časnik sprašuje, kako ima lahko župan z 2632 evri plače 300.000 evrov dovoljenega minusa. Za druge komitente minus namreč praviloma znaša največ petkratnik povprečja plač v zadnjega pol leta. V preteklosti naj bi bila sicer dovoljena prekoračitev na Jankovićevem računu še za 50.000 evrov višja.
Tudi rok za povračilo Jankovićevega posojila, ki je po neimenovanih virih, na katere se sklicuje Večer, označen z visoko stopnjo tveganja, naj bi bil po neuradnih informacijah kratek, in sicer 36 mesecev.
Županov kabinet stanja na Jankovićevem računu za časnik ni komentiral, saj da stanje na njegovem računu ni v javnem interesu.
Časnik tudi navaja, da je Janković pet dni pred volitvami Pozitivni Sloveniji, ki jo je takrat vodil, posodil 100.000 evrov, ki naj bi mu jih stranka decembra 2012 vrnila. Zakaj točno je stranka od Jankovića prejela posojilo, na stranki za Večer niso odgovorili, a če so ga porabili za pokrivanje stroškov volilne kampanje, bi Janković denar moral nakazati na tedaj odprt posebni volilni račun in ne strankinega, slednja pa bi morala to zapisati tudi v poročilu računskemu sodišču.
Janković je po poročanju časnika denar posodil tudi rokometnemu klubu Krim. Po navedbah direktorja kluba se je namreč takrat umaknil eden od sponzorjev, zato je klub potreboval denar. Pogodba o posojilu, vrednem 60.000 evrov, naj bi bila po navedbah kluba sklenjena 12. oktobra 2012, denar pa vrnjen marca letos. Jankovič naj bi sicer za časopis potrdil le posojilo v višini 30.000 evrov.
Sorodne vsebine:
Anketa: Bratuškova najbolj padla