Pri sklenitvi posla s podjetjem Premik net ni bilo potrebno pridobivati soglasja nadzornega sveta za vsako nepremičnino posebej, saj so nadzorniki že dali soglasje za zaokrožitev nakupa zemljišč na Orleški gmajni v celoti, je na sojenju Robertu Časarju, Srečku Prijatelju in Marjana Mikužu povedal nekdanji član uprave Luke Koper Marjan Babič.
Babič: Od nadzornikov Luke smo imeli soglasje
Kronika
Babič, ki je bil med letoma 2005 in 2009 član uprave, zadolžen za področje financ, je nakup zemljišč pri Sežani postavil v kontekst tedaj veljavne strategije razvoja pristanišča, ki je predvidevala tudi postavitev zalednih terminalov, pri čemer je odločitev za Sežano padla zaradi bližine pristanišču, dobrih prometnih povezav in ustreznim zemljiščem, ki so bila na razpolago.
Glede nakupa zemljišč je nadzorni svet bil sproti obveščen, ni pa dajal soglasja k vsakokratnemu nakupu posamezne nepremičnine, je pojasnil Babič. Predsednico sodnega senata Orjano Trunkl je namreč čudilo, da je nadzorni svet sicer dajal soglasja tudi za investicije manjše vrednosti, za objekt Luna, katerega vrednost je presegala pet odstotkov osnovnega kapitala, pa denimo posebnega soglasja ni bilo.
Po Babičevih besedah so nadzorniki že vnaprej dali soglasje, da se z nakupi zaokroži zemljišča za potrebe terminala, v določenem razponu je bila znana tudi celotna vrednost nakupa. Sicer je bilo po statutu družbe možno tudi naknadno soglasje nadzornikov po že sklenjenem poslu.
Babič je tudi poudaril, da so bili avansi Mikuževem podjetju Premik net za nakup zemljišč ustrezno zavarovani in so jih ustrezne Lukine službe tudi pregledale.
Pred Babičem je pričal tudi Marjan Mikuž, ki pa je vztrajal, da bo odgovarjal le na vprašanja predsednice sodnega senata in tožilke. Mikuž je sicer zatrdil, da se o poslih z Luko ni sestal ali slišal s tedanjim predsednikom uprave Robertom Časarjem, pač pa da je pogodbo, vključno z določilom o višini provizije, sestavil vodja pravne službe Luke Marko Blažič.
Glede višine provizije je Mikuž dejal, da je res bila najvišja možna, a hkrati tudi še zakonsko dopustna. To pa je opravičil s tem, da se je zaradi obsega in zahtevnosti posla pridobitve vseh parcel moral ukvarjati izključno s tem poslom.
Tudi pri dogovarjanju o izplačilu avansov Premik netu Časar ni imel nič, pa tudi sicer so v Luki izplačila pogojevali z različnimi oblikami poroštva, je dodal Mikuž. Ob robu obravnave je Časar medijem povedal le, da je z vsako obravnavo bolj očitno, da je nedolžen.
V nadaljevanju je za pričanje prišel na vrsto tudi nekdanji poslanec SNS Srečko Prijatelj, ki pa je vztrajal na zagovoru, ki ga je podal na prejšnjem sojenju. Tako so zbrani v dvorani prisluhnili posnetku, v katerem Prijatelj pojasnjuje, da je šlo pri denarju, ki ga je terjal od Mikuža, za poplačilo dolga.
Nekdanjega poslanca SNS Srečka Prijatelja, ki trenutno prestaja štiriletno zaporno kazen, obtožnica bremeni napeljevanja h kaznivemu dejanju nedovoljenega sprejemanja daril in nedovoljenega dajanja daril. Nekdanji predsednik uprave Luke Koper Robert Časar je obtožen zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti in nedovoljenega sprejemanja daril, Mikuž pa je obtožen nedovoljenega dajanja daril ter pomoči pri zlorabi položaja in nedovoljenem sprejemanju daril.
Prijatelj naj bi Časarja in Mikuža nagovoril k dogovoru za sklenitev kupoprodajnih pogodb za nakup nepremičnin, v katerih je kupec Luka Koper, posrednik pri prodaji pa Mikuževo podjetje Premik net, ki je bilo deležno štiriodstotne provizije. Pri tem naj bi Prijatelj Časarja nagovoril, da od Mikuža zahteva in sprejme nagrado zase ter za Prijatelja. Mikuž naj bi na Prijateljevo nagovarjanje Časarju izročil 86.000 evrov, Prijatelju pa 245.000 evrov od 742.000 evrov, kolikor naj bi Luka Koper plačala Premik netu.