Anketa: večina jih podpira proteste!

Slovenija

Glede na anketo Dela imajo protesti, ki potekajo po slovenskih mestih pod sloganom Gotof je, v javnem mnenju precejšnjo podporo; v celoti jih podpira več kot polovica anketiranih, sedmina pa jim izrecno nasprotuje. 61 odstotkov vprašanih v anketi pa meni, da bi moral notranji minister Vinko Gorenak odstopiti.

Da proteste podpirajo v celoti, je odgovorilo 53 odstotkov vprašanih, še nadaljnjih 33 odstotkov pa, da jih deloma podpirajo - torej nekatere da, drugih ne. Takih, ki protestov v celoti ne podpirajo, je 14 odstotkov, kažejo rezultati ankete Dela.

Podporo v celoti so protestom nadpovprečno pogosto izrekli anketiranci v starosti od 26 do 35 let, tisti s končano poklicno šolo, moški bolj kot ženske. Med nasprotniki protestov so zlasti simpatizerji SDS, anketiranci, starejši od 65 let, ženske bolj kot moški; tudi v teh skupinah pa je podpornikov več kot nasprotnikov, navaja Delo.

Delo Stik je telefonsko raziskavo opravil med 5. in 6. decembrom na vzorcu 403 anketirancev.

Pri dogajanju na trgih in ulicah slovenskih mest gre za upor proti elitam, vladi in županom, je bil najpogostejši odgovor anketiranih - 68 odstotkov. Možnih je bilo sicer več odgovorov, tako da seštevek presega 100 odstotkov. Le malo manj, 64 odstotkov, jih to dogajanje razume kot nezadovoljstvo s socialnim stanjem. Da gre pri protestih zlasti za zahtevo po več pravne države, jih meni polovica, 51 odstotkov. Bistveno manj pa jih je izbralo odgovor, da gre za običajno huliganstvo: 12 odstotkov.

Na vprašanje, kakšna bi bila najboljša rešitev politične krize, anketirani niso dali enoznačnega odgovora. 39 odstotkov jih rešitev vidi v rekonstrukciji vlade, 18 odstotkov se jih zavzema za oblikovanje tehnične vlade, 16 odstotkov pa za predčasne volitve. Da naj vse ostane tako, kot je, jih meni 13 odstotkov. Ohranjanje statusa quo podpirajo zlasti simpatizerji SDS in SLS. Predčasne volitve v največji meri podpirajo simpatizerji SD, vendar tudi med njimi glavnina zagovarja rekonstrukcijo vlade.

Večina anketiranih tudi meni, da bi minister za notranje zadeve Vinko Gorenak moral odstopiti. Da naj nadaljuje z opravljanjem ministrske funkcije, jih meni 22 odstotkov. Med zagovorniki Gorenakovega odstopa so zlasti simpatizerji SD (72 odstotkov) in PS (68 odstotkov). Da bi moral nadaljevati z opravljanjem ministrske funkcije, pa menijo zlasti simpatizerji SDS (74 odstotkov).

Najbolj enoznačen odgovor so anketiranci dali pri vprašanju o znižanju standardov v predšolski oskrbi, ki ga pripravlja šolsko ministrstvo. 79 odstotkov anketiranih se s tem ne strinja. Nasprotnega mnenja, torej da se strinjajo z nižjimi standardi v vrtcih, jih je bilo 17 odstotkov.

V tokratni anketi so sodelujoče spraševali o napovedani splošni stavni šolnikov. S to namero se strinja 49 odstotkov vprašanih, nasprotuje pa ji jih 46 odstotkov. Splošno stavko podpirajo zlasti mladi, študenti in anketiranci s končano osnovno šolo. Nasprotniki splošne stavke pa so še posebej simpatizerji SDS (83 odstotkov jih ne podpira) ter anketiranci, stari od 36 do 49 let (57 odstotkov jih ne podpira).

Sorodne vsebine:

Danes nov protest

Dan boja proti korupciji v znamenju protestov za transparentnost političnih elit

Tifozi sporočajo politikom in večini medijev: "Dovolj vas imamo!"

Deli novico: