Ali bodo občinam zmanjšali dolžnosti ali pa bo padel standard

Koper

Vlada v zadnjem času išče načine, kako privarčevati nakej 100 milijonov evrov, da v prihodnjem letu ne bo prekoračila s strani EU potrjenega proračunskega primanjkljaja. Pogajanja s sindikati niso prinesla velikega prihranka, v zadnjem trenutku je padel tudi davek na sladke pijače. Vse kaže, da bodo glavno breme varčevanja prevzele občine. 

V Piranu menijo, da je nižanje povprečnine možno le ob znižanju dolžnosti občine

Vlada namreč načrtuje pogajanja z združenjem občin, govora pa bo predvsem o znižanju povprečnine, kar poenostavljeno pomeni, da bodo občine od države dobile manj denarja kot do sedaj. 

Te so načeloma proti nižanju povprečnine, saj bi to pomenilo nižanje standarda občanov, razen če bi država pristala na znižanje dolžnosti, ki jih Zakon o lokalni samoupravi določa in nalaga občinam. 

Nižanje samo ob nižanju dolžnosti

"Po predlogu bi se znižala povprečnina, ki pomeni višino povprečnih stroškov za financiranje nalog, ki so občinam naložene za izvajanje zakonskih in z ustavo določenih nalog. Z znižanjem povprečnine bi se predpostavljalo, da se občinam znižujejo bodoče zakonske obveznosti. Dokler ne bo jasno definirano, katere zakonske naloge so tu mišljene in na katerih osnovah so izračunane, ne moremo vedeti, kaj moramo pri načrtovanju porabe nižati," pravijo na piranski občini.

Za občino Piran, ki ni prejemnica sredstev finančne izravnave iz državnega proračuna, bi v obdobju že siceršnjega nižanja javnofinančnih prihodkov znižanje povprečnine pomenilo dodatno znižanje virov za obstoječe programe. Nižanje povprečnine bi posledično pomenilo obvezno nižanje obsega zakonsko določenih nalog ter ostalih vsebin oziroma dodatnih programov na ravni občine.

V kolikor pa bi se sredstva znižala, naloge za občino pa ostale nespremenjene, bi to pomenilo padec življenjskega standarda občanov. "V kolikor bi nižanje povprečnine sledilo nižanju nalog v pristojnosti občin oziroma nižanju njihovega obsega, bi to bilo razumljivo, v primeru nespremenjenih pristojnosti in obveznosti občin pa to nujno vodi k nižanju standarda javnih služb oziroma storitev na vseh področjih delovanja. Zato za občino to ni sprejemljivo."

Koper upa na znižanje obveznosti za izvajanje zakonskih nalog

Podobnega mnenja so tudi v Kopru, kjer nižanje povprečnine vidijo kot možnost le, če bo država prevzela del finančnega bremena, ki je sedaj na plečih občin. 

Ali bo vlada pristala na predlog občin?

Do sedaj ni nobenega znižanja sredstev občin, ker so občine vladnim predstavnikom predstavile, da je zniževanje povprečnine brez predhodnega zniževanja obveznosti občine nesprejemljivo. "Prav zato pa je že pripravljen predlog interventnih ukrepov, ki bi občinam omogočal znižanje obveznosti za izvajanje zakonskih nalog," so zapisali na MOK.

A samo s prenosom obveznosti iz občine na državo želenega prihranka ne bi bilo, zato je veliko bolj verjeten scenarij, da bo vlada oklestila povprečnino občinam, te pa bodo še vedno odgovorne za financiranje programov, kot to sedaj določa zakon. To pa po drugi strani pomeni, da bodo nekateri, vsaj nadstandardni programi, ukinjeni, kvaliteta življenja pa se bo za občane znižala. Vse bo odvisno od tega, kaj bodo občine uspele izpogajati in kolikšno bo vladno klestenje.

Deli novico:

Zupan |  16 .12. 2014 ob  12: 51
Za nas koprčane ne bo problem...
Toliko sem pokradel v teh letih da bom zlahka nadomestil luknjo v občinskem proračunu...

Vaš Boris ;)
@Piraneze |  16 .12. 2014 ob  10: 00
10
In vzet pod drobnogled župane in občinske veljake!
@Piranese |  16 .12. 2014 ob  09: 55
To, kar bi bilo najbolj logično, ukinitev tolikšnega števila občin, pa jim niti na pamet ne pade. Bedaki
Piranese |  16 .12. 2014 ob  09: 28
Ukinite 150 občin pa boste napolnili blagajno, ne pa hranit golazen.