Število zahtevkov za zaščito pravic intelektualne lastnine s patentom se je v lanskem letu na letni ravni zvišalo za 6,6 odstotka, kaže poročilo Svetovne organizacije za intelektualno lastnino (Wipo). Medtem ko je bilo število zahtevkov iz Evrope praktično nespremenjeno, pa je močno rast izkazala severovzhodna Azija.
"To govori zgodbo o močni rasti v sistemu kljub šibkemu mednarodnemu gospodarskemu okolju," je poročilo, objavljeno ta teden, komentiral prvi mož Wipa Francis Gurry. "Kaže na pomen izgradnje močnega portfelja neoprijemljivih sredstev, tudi v času krize, saj so ta nujna za okrevanje," je še poudaril.
Wipo bdi nad mednarodno pogodbo o sodelovanju na področju patentov, ki izumiteljem omogoča zaščito pravic intelektualne lastnine z eno prošnjo, namesto da bi morali skozi dolgotrajne postopke v vsaki državi posebej.
Lani je bilo vloženih 194.400 vlog za dodelitev patenta v skladu s to pogodbo. Število zahtevkov iz ZDA se je okrepilo za 4,4 odstotka na 51.207, število iz Japonske pa za 12,3 odstotka na 43.660. Kitajska je bila tik za petami Nemčiji, ki je lani vložila praktično nespremenjeno število 18.855 zahtevkov. Za njo je zaostajala le za kakšnih 250 vlog. Prvo peterico je zaključevala Južna Koreja s podanimi 11.848 vlogami.
Gurry je ob tem izpostavil predvsem "občutno" rast števila vlog iz severovzhodne Azije - predvsem iz Kitajske, Japonske in Južne Koreje. Medtem ko so te tri države v letu 2008 posredovale 26 odstotkov vseh zahtevkov po patentni zaščiti, se je do lanskega leta ta delež zvišal na 38 odstotkov. Na drugi strani se je v enakem obdobju delež Nemčije in ZDA znižal s 43 odstotkov na 36 odstotkov.
Med podjetji, ki so podala največ zahtevkov za patentno zaščito, vodi kitajski telekomunikacijski velikan ZTE s 3906 vlogami. Sledita mu japonska konglomerata Panasonic in Sharp ter kitajski Huawei.
Sorodne vsebine:
Hoteli Bernardin lani zmanjšali izgubo