Luka Koper beleži 26-odstotni padec čistega dobička, kljub temu pa predsednik nadzornega sveta Mirko Bandelj ocenjuje, da ustvarjeni dobiček celo presega načrtovanega. Skupaj si bodo delničarji razdelili 28 milijonov evrov.
26 ODSTOTKOV NIŽJI ČISTI DOBIČEK, 23 MILIJONOV EVROV VIŠJI STROŠKI: A Bandelj je zadovoljen z upravo Luke Koper
Koper
Če se je v letu 2022 Luka Koper hvalila z "rekordnim poslovanjem" - ustvarili so 313,5 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje in 74,2 milijona evrov čistega dobička - so poslovni rezultati lanskega leta precej drugačni. Čeprav so bili čisti prihodki od prodaje v višini 312,8 milijona evrov približno na ravni tistih iz leta 2022, ob čemer je potrebno upoštevati še inflacijske vplive, je družba poslovala s kar 23,3 milijona evri višjimi stroški poslovanja. Zato tudi ne preseneča občuten padec dobička. Čisti poslovni izid oziroma dobiček v letu 2023 je z 56,4 milijona evri kar 26 odstotkov nižji od dobička leto pred tem.
Uprava, ki jo po odhodu Boštjana Napasta julija lani vodi Nevenka Kržan, je s poslovnimi rezultati zadovoljna. "Doseženi poslovni rezultati so bili nad pričakovanji," so zapisali v informaciji o poslovanju v letu 2023. "Čisti poslovni izid skupine je v letu 2023 dosegel 56,4 milijona evrov in je načrtovanega presegel za 75 odstotkov."
To pomeni, da je nova uprava že vnaprej načrtovala občuten padec dobička, po prvih ocenah zgolj tretjino tistega iz leta 2022.
S takšnim "načrtovanjem" oziroma poslovanjem je zadovoljen tudi predsednik nadzornega sveta Luke Koper, odvetnik Mirko Bandelj, ki se ne strinja z vtisi, da se kazalci poslovanja slabšajo. "Težko bi se z vami strinjal, da številke kažejo, da se kazalci poslovanja Luke Koper slabšajo. Prihodki so nekje v okviru načrtovanih, ustvarjeni dobiček pa načrtovano presega," ocenjuje prvi nadzornik.
Zato tudi ne preseneča, da o spremembah v upravi ne razmišljajo. "Nadzorni svet upravo v celoti podpira, saj meni, da dela dobro, in ne razmišlja o nobenih kadrovskih spremembah," še navaja Bandelj.